Wybór stawki ryczałtu nie zawsze jest prosty
By prawidłowo rozliczyć ryczałt, przedsiębiorca musi właściwie zakwalifikować swoją działalność. Pomóc może opinia urzędu statystycznego.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zyskuje na popularności. Wielu przedsiębiorców ma jednak problem z wyborem właściwej stawki. Ustawa przewiduje ich kilka, w zależności od rodzaju wykonywanej działalności: 3 proc., 5,5 proc. 8,5 proc., 12 proc., 14 proc. i 17 proc. Coraz częściej osoby prowadzące działalność gospodarczą, by uniknąć pomyłki, występują o interpretację skarbówki.
Wiele wątpliwości dotyczy opodatkowania usług szkoleniowych. W interpretacji z 4 lutego 2022 r. (0113-KDIPT2-1.4011.1097. 2021.2.MM) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że właściwa jest stawka 8,5 proc. Sprawa dotyczyła podatnika, który od maja 2021 r. prowadzi szkolenia dla pracowników lub przyszłych pracowników swojego kontrahenta w zakresie produktów fotowoltaicznych oraz technik ich sprzedaży. Podatnik otrzymał wcześniej potwierdzenie Ośrodka Nomenklatur i Klasyfikacji przy Urzędzie Statystycznym w Łodzi, że prowadzona przez niego działalność mieści się w grupowaniu PKWiU 85.59.1 „Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.
Pytanie o PKWiU
Zgodnie z interpretacją, możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Każdą usługę należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta